Пошук  

   

Рубрики  

   

Рекомендуємо відвідати  

   

   

Увійти/Вийти  

   

         Соледарська міська рада повідомляє 06.09.2018 року на території с. Калинівка, Калинівської сільської ради, Бахмутського району Донецької області виявлено 6 трупів свійських свиней віком від 3 місяців до 1,5 років та підтверджено  вірус збудника африканської чуми свиней,  в зв’язку з ускладненням епізоотичної ситуації щодо африканської чуми свиней на території Бахмутського району,  у випадку виявлення трупів диких, свійських свиней, на території Соледарської міської об’єднаної територіальної громади просимо негайно повідомити фахівця Бахмутського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області за тел. (44-68-65).

Обережно! Африканська чума свиней!

Африканська чума свиней (АЧС) — це висококонтагіозна, гостра, інфекційна, вірусна хвороба, що входить до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин. Вона характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, обов'язковістю дотримання ветеринарно-санітарних вимог щодо утримання свиней, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів у разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження.

Що необхідно знати пересічному громадянину про африканську чуму свиней (АЧС)?

Ця хвороба не загрожує людині. На АЧС хворіють лише дикі та свійські свині (всіх видів, порід та статево - вікових груп). Резервуаром африканської чуми в природі є дикі свині, від яких заражаються свійські (домашні свині). Основний шлях передачі збудника — це контакт тварин між собою (хворої та здорової) та перенесення збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, а також предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи. Збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом і в першу чергу в харчових продуктах, які заражені вірусом АЧС (наприклад, у копченій шинці — до 5 місяців). Холод (заморожена свинина – до 3 років) лише консервує збудник (продукт залишається небезпечним після розморожування).

Що треба знати власникам тварин про африканську чуму свиней (АЧС)?

АЧС — хвороба (надзвичайно заразна), гостра (ознаки хвороби розвиваються дуже швидко), інфекційна (здатна до зараження, тобто може передаватися від однієї сприйнятливої тварини до іншої), вірусна (на збудник не діють антибіотики, тому не має лікування). У трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів, у м'ясі від хворих тварин — до 155 днів, у копченій шинці — до 5 місяців, у гною — до 3 місяців. Інкубаційний період короткий (2-12 днів) і супроводжується лихоманкою (40-42 °С) впродовж 48-ми годин перед проявом клінічних ознак (на відміну від класичної чуми свиней) та відсутністю інших симптомів у цей період. Більшість хворих тварин у цей час виглядає абсолютно здоровою й не відмовляється від корму (і лише незначний відсоток проявляє неспокій або ж, навпаки, постійно лежить). Поросні свиноматки, як правило, абортують, незалежно від терміну вагітності на 5–8 добу після зараження. На плодових оболонках і шкірі плодів часто реєструють крововиливи. Загибель хворих тварин настає внаслідок серцевої недостатності (набряк легенів внаслідок геморагічного діатезу) переважно на 7-10 добу з моменту прояву перших клінічних ознак хвороби.

Клінічні ознаки, характерні для хворих свиней:
- раптова загибель тварини, без клінічних проявів;
- підвищення температури тіла до 42 градусів С;
- млявість, зниження апетиту, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, спрага, тварини лежать, зарившись у підстилку;
- задуха, кашель, блювота, діарея (іноді з кров’ю), слизові виділення з носа і очей, параліч тазових кінцівок, можливі аборти у свиноматок;
- синюшність шкіри і червонувато-фіолетові плями живота, підгрудка, вух, п’ятачка і кінцівок.

 Захворювання охоплює до 65% поголів’я, 85 — 100% яких гине протягом 6-13 діб. Хвороба може швидко поширюватися на сусідні господарства, завдаючи значних економічних збитків внаслідок загибелі свиней та ліквідації всього свинопоголів’я в регіоні.

Для запобігання АЧС власники свиногосподарств зобов’язані:

- встановити огорожу навколо свиноферм, проводити дератизацію (боротьбу із гризунами).;

- унеможливити доступ на територію ферм бродячих тварин;

- сторожові собаки мають бути зареєстровані та мати відмітку в паспорті про щеплення проти сказу та інші обробки, повинні перебувати у вольєрах та постійно знаходитися лише на території господарства;

- на фермі повинні діяти дезбар’єри та санпропускники, а при вході в приміщення обов’язкові дезванночки чи дезкилимки, зволожені дезрозчином;

- обов’язкове дотримання особистої гігієни робітниками, їм не можна  приносити харчові продукти на територію свиногосподарства.

- вхід у виробничу зону дозволяється лише через санпропускник, а в’їзд транспорту — через постійно діючий дезінфекційний бар’єр;

- заборона відвідування господарств і тваринницьких приміщень сторонніми особами;

- не купувати свиней, продукти свинарства у невстановлених для цього місцях і без супровідних ветеринарних документів;

- не забивати хворих свиней і не переробляти туші хворих тварин;

- не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину або продукти забою без попереднього проварювання;

- вживати заходів щодо знезараження гною, гноївки тощо,тому необхідний постійний запас дезінфікуючих засобів, таких як сухе хлорне вапно з вмістом не менше як 25% активного хлору; розчини хлорного вапна з умістом 4% активного хлору; їдкий натрій 3% (гарячий) розчин.

В даний час вакцини для профілактики АЧС немає. У разі виникнення спалаху захворювання, проводяться карантинні заходи щодо попередження поширення захворювання шляхом знищення всього поголів’я свиней на даній території з наступним спаленням трупів тварин, механічного очищення і дезінфекції приміщень та території утримання свиней. Матеріальну компенсацію збитків, внаслідок вилучення тварин, компенсується власникам за рахунок коштів резервного  фонду держбюджету.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

При підозрі на АЧС сповістіть фахівця Бахмутського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій областікраще перестрахуватись, аніж наразити  на небезпеку сусідів!

   

Яндекс.Метрика