Коронавірус

   

Рубрики  

   

   

Пошук  

   

Рекомендуємо відвідати  

Бюджет участі

   

 
   

Увійти/Вийти  

   

 

 Бахмутська ОДПІ ГУ ДФС у Донецкій області інформує!

 

 «ГАРЯЧІ» ТЕЛЕФОННІ ЛІНІЇ «РЕЄСТРАЦІЯ В ЄРПН»

ДО УВАГИ ПЛАТНИКІВ ПДВ!

 

Головним управлінням ДФС у Донецькій області запроваджено тимчасові (до 30 грудня 2018 року) «гарячі» телефонні лінії «Реєстрація в ЄРПН» для надання платникам ПДВ інформаційно-консультаційних послуг з питань реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

 

Телефони «гарячих» телефонних одноканальних ліній

 

Територія обслуговування «гарячої» телефонної лінії

Номер телефону «гарячої» лінії

Донецька область (ГУ ДФС у Донецькій області)

(097) 1015977

м. Бахмут, Бахмутський район (Бахмутське управління ГУ ДФС у Донецькій області)

(06274) 4-60-12

(06274) 4-60-11

 

Графік роботи «гарячих» телефонних ліній:

 

понеділок – четвер

з 9 год. 00 хв. до 17 год. 30 хв.

перерва в роботі – з 13 год. 00 хв. до 13 год. 45 хв.

п’ятниця

з 9 год. 00 хв. до 16 год. 00 хв.

перерва в роботі – з 13 год. 00 хв. до 13 год. 45 хв.

 

в неробочі дні «гарячі» телефонні лінії не працюють. 

 

 

23.04.2018№733 /10/05-02-01

Редакція газети «Вперед» (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)

Редакція газети «События» (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)

КП “Телерадиокомпания «Бахмут” (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)

Першому заступникуБахмутського

міського голови Савченко Т.М.

 (для розміщення на сайті

Бахмутської міської ради) (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)

Голові Бахмутської районної ради Пластуну Є.Ю.

(для розміщення на сайті Бахмутської райради

(Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)

Редактору сайту 06274.com(Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)

Cоледарська міська рада(для розміщення на офіційному  сайті(Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.)

 

 

 

Бахмутська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області просить розмістити наступну інформацію.

 

 

 «ГАРЯЧІ» ТЕЛЕФОННІ ЛІНІЇ «РЕЄСТРАЦІЯ В ЄРПН»

ДО УВАГИ ПЛАТНИКІВ ПДВ!

 

Головним управлінням ДФС у Донецькій області запроваджено тимчасові (до 30 грудня 2018 року) «гарячі» телефонні лінії «Реєстрація в ЄРПН» для надання платникам ПДВ інформаційно-консультаційних послуг з питань реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

 

Телефони «гарячих» телефонних одноканальних ліній

 

Територія обслуговування «гарячої» телефонної лінії

Номер телефону «гарячої» лінії

Донецька область (ГУ ДФС у Донецькій області)

(097) 1015977

м. Бахмут, Бахмутський район (Бахмутське управління ГУ ДФС у Донецькій області)

(06274) 4-60-12

(06274) 4-60-11

 

Графік роботи «гарячих» телефонних ліній:

 

понеділок – четвер

з 9 год. 00 хв. до 17 год. 30 хв.

перерва в роботі – з 13 год. 00 хв. до 13 год. 45 хв.

п’ятниця

з 9 год. 00 хв. до 16 год. 00 хв.

перерва в роботі – з 13 год. 00 хв. до 13 год. 45 хв.

 

в неробочі дні «гарячі» телефонні лінії не працюють.

 

 

 

Головне управління ДФС у Донецькій області доводить до відома суб’єктів господарювання, що з питань щодо переміщення товарних вантажів через контрольні пункти в в`їзду-виїзду зони проведення АТО, що належать до компетенції органів Державної фіскальної служби України, можна звернутись з 9 до 18 години за телефонами «гарячої лінії»  0993683346  та 0996054247, а також на електронну адресу donetsk-ato@sfs.gov.uaіз зазначенням П.І.Б. керівника та коду ЄДРПОУ суб’єкту господарювання, контактних телефонів

 

 

Легалізація заробітної плати - гідне забезпечення вашого майбутнього

 

       Згідно з Конституцією України кожна людина має право на працю, яку вона вільно обирає або на яку погоджується. Але ще чимало громадян надають перевагу тимчасовим сумнівним вигодам, тому останнім часом усе частіше доводиться стикатися з таким негативним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин - "тіньовою" зайнятістю. "Тіньова" зайнятість - явище, яке міцно увійшло в наше життя та набуло значних масштабів. Інколи підприємства (особливо це стосується малого бізнесу) платять своїм працівникам дві заробітні плати: офіційну і неофіційну ("у конверті").
    Відсутність запису в трудовій книжці позбавляє працівників пенсійного стажу, тому що нарахування страхових внесків на обов'язкове пенсійне страхування здійснюється роботодавцем виходячи тільки з офіційної суми заробітної плати.

   Влаштувавшись на роботу неофіційно, працівник буде позбавлений:
- гарантованого розміру заробітної плати (зокрема розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплат, надбавок);

 -при досягненні пенсійного віку трудову пенсію, а при роботі без належного оформлення – весь трудовий стаж;

-соціальних гарантій, передбачених для працівника;

- права на відпустку, в тому числі, і на відпустку в зв'язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною;
- права на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною; - права на охорону праці;

- права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві;
- не матиме змоги зареєструватись в центрі зайнятості як безробітний та отримати відповідну допомогу;
- працівника можуть звільнити у будь-який момент, без виплати вихідної допомоги, а можливо, і без оплати за виконану роботу.

   Значно втрачають у виплатах, внаслідок отримання зарплат "в конвертах", майбутні пенсіонери, оскільки розмір пенсії залежить від стажу роботи та заробітку. 

  Трудові відносини між роботодавцями і працюючими повинні будуватися на законодавчій основі, адже лише легальне працевлаштування гарантує забезпечення конституційних прав усіх учасників ринку праці. Це дозволить громадянам отримати  реальну соціальну підтримку.

 

Студентам про соціальну пільгу.

Бахмутська ОДПІ нагадує, що податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень. Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік". З 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатної особи (в розрахунку на місяць) установлено в розмірі 1762 грн. Отже розмір доходу (заробітної плати), що дає право на податкову соціальну пільгу у 2018 році, становить 2470 грн. на місяць (1762 грн. х 1,4).

Студент має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі 150% суми пільги, яка визначена п.п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу  України  (далі ПКУ) ( у 2018 році – 1321,5 грн.).

При цьому, якщо студент, отримує стипендію з бюджету, то податкова соціальна пільга до заробітної плати не застосовується. Отже у разі, якщо студент, який не отримує стипендію та одночасно з навчанням працює та одержує заробітну плату,  у 2018 році він має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 1321,5 грн., за умови, що розмір його заробітної плати на місяць не перевищує 2470 гривень.

При цьому студент повинен надати працедавцю довідку з навчального закладу про те, що він там навчається та не одержує стипендію з бюджету. Зазначена норма визначена ст. 169 ПКУ.

 

 

Компенсація вартості платних послуг з лікування.

До переліку витрат, дозволених до включення до податкової знижки відповідно до п.п. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ включається сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів), а також сума коштів, сплачених платником податку, визнаного в установленому порядку інвалідом, на користь протезно-ортопедичних підприємств, реабілітаційних установ для компенсації вартості платних послуг з реабілітації, технічних та інших засобів реабілітації, наданих такому платнику податку або його дитині-інваліду у розмірах, що не перекриваються виплатами з фондів загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування, крім:

      косметичного лікування або косметичної хірургії, включаючи косметичне протезування, не пов’язаних з медичними показаннями, водолікування та геліотерапії, не пов’язаних з лікуванням хронічних захворювань;

    протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, порцеляни та гальванопластики;

        лікування тютюнової чи алкогольної залежності;

       придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, оплати вартості медичних послуг, які не включено до переліку життєво необхідних, затвердженого Кабінетом Міністрів України та інші.
     Пунктом 1 розд. ХІХ ПКУ встановлено, що п.п 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 ПКУ набирає чинності з 1 січня року, наступного за роком, у якому набере чинність закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування.

     Станом на 01 січня 2018 року закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування чинності не набрав, тому податкова знижка по витратах, понесених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена сім’ї першого ступеня споріднення (п.п. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 ПКУ), за наслідками 2017 року платникам не надається

 

Особливості  подання платниками податків податкової

звітності в електронному вигляді.

 

Бахмутська ОДПІ нагадує, що подання платниками податків (юридичними або самозайнятими особами) податкової звітності в електронному вигляді здійснюється на підставі договору про визнання електронних документів, шляхом надсилання в електронному вигляді заяви про приєднання до Договору, яка направляється до контролюючого органу за основним місцем обліку платника.

Фізичні особи, які не є самозайнятими особами, мають право подавати електронні документи до контролюючих органів виключно з використанням електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) без укладання Договору.

Послуги ЕЦП можуть бути отримані у будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів.

Після накладання ЕЦП платник здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв’язку до адресата протягом операційного дня з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для подання таких документів. Контроль за введенням даних, їх повнотою та достовірністю при створенні електронного документа покладається на платника.

 

ТОРГІВЛЯ ПИВОМ – ТІЛЬКИ ЧЕРЕЗ РРО.

Згідно із статтею 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 481) пиво – насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій із вмістом спирту етилового від 0,5 відсотка об’ємних одиниць, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203. Нагадаємо, що з 01.07.2015 пиво віднесено до алкогольних напоїв, що передбачає отримання відповідної ліцензії.

Суб'єктам господарювання для здійснення роздрібної торгівлі пивом (в т. ч. виключно пивом) необхідно отримати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з обов'язковим обладнанням місця торгівлі РРО. Отримання окремої ліцензії на роздрібну торгівлю пивом при наявності у суб'єкта господарювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями не передбачено.

Статтею 15 Закону № 481 визначено, що ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями видається за заявою суб’єкта господарювання. У заяві повинно бути зазначено вид господарської діяльності, на провадження якого суб’єкт господарювання має намір одержати ліцензію (імпорт, експорт, оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами). У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково зазначаються, зокрема, адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.

Таким чином, суб’єктам господарювання для здійснення роздрібної торгівлі пивом (в т.ч. виключно пивом), необхідно отримати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з обов’язковим обладнанням місця торгівлі реєстраторами розрахункових операцій. Законом № 481 та іншими нормативними актами не передбачено отримання окремої ліцензії на роздрібну торгівлю пивом, у разі наявності у суб’єкта господарювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Зауважуємо, згідно з ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із змінами та доповненнями суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані, зокрема проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Таким чином, фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, при розрахунках повинні використовувати належним чином зареєстровані РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

 

Відповідальність за порушення надання інформації.

 

Бахмутська  ОДПІ інформує, що згідно з п.п. 170.1.6 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України  суб’єкти господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (рієлтери), зобов’язані надіслати інформацію про укладені за їх посередництвом цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації в строки, передбачені для подання податкового розрахунку, за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

  За порушення порядку та/або строків подання зазначеної інформації рієлтор несе відповідальність, передбачену законом за порушення порядку та/або строків подання податкової звітності.

  Податковий розрахунок за базовий звітний (податковий період), що дорівнює календарному кварталу подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).

  Відповідно до п. 119.2 ст. 119 ПКУ неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.

  Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень.

 

Строки сплати єдиного податку

 

Доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування, відображаються в податковій декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – декларація), затвердженій наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. №578 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку» (далі – наказ №578), яка подається у строки відповідно до ст.296 Податкового кодексу України:

-   для платників єдиного податку першої та другої груп у строки, встановлені для річного податкового періоду, тобто протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) року (за 2017 р. – 01.03.2018 р.);

-   для платників єдиного податку третьої групи у строки, встановлені для квартального податкового періоду, тобто протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) кварталу (у 2018 р. – 9 лютого, 10 травня, 9 серпня, 9 листопада).

Платники першої та другої групи сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Такі платники можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року .

Платники єдиного податку третьої групи сплачують його протягом 10 календарних днів після граничного строку подання декларації за податковий (звітний) квартал (у 2018 р. – 19 лютого, 18 травня, 17 серпня, 19 листопада).

 

Якщо платник не отримав повідомлення-рішення щодо сплати податку на нерухоме майно,

відмінне від земельної ділянки

Бахмутська ОДПІ  повідомляє, що у разі, якщо платнику податку не надходили податкові повідомлення - рішення щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки чи не надійде до 01 липня 2018 року за 2017 рік, він має право звернутися до контролюючого органу із заявою, до якої додати копії документів, що підтверджують право власності на нерухоме майно. Контролюючий орган на підставі заяви розрахує суму податку на нерухоме майно та надішле податкові повідомлення - рішення.

Якщо платнику податку надійшло податкове повідомлення – рішення про сплату податку на нерухоме майно, однак ним виявлено розбіжності і він не погоджується із сумою податку, такий платник податку може звернутися до контролюючого органу із заявою про проведення звірки.

Заяви подаються платниками податку як особисто до контролюючого органу, так і поштовим відправленням.

 

Спадщину та дарунок від нерезидента,

далеких родичів та знайомих слід задекларувати

до 1 травня 2018 року

 

Фахівці Бахмутської ОДПІ нагадують, що громадяни, які у 2017 році отримали спадщину (дарунок) від родичів першого та другого ступеня споріднення, не зобов’язані подавати декларацію і сплачувати податок з суми отриманої спадщини (дарунка).

Одночасно повідомляємо, що громадяни, які отримали спадщину (дарунок) не від членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення та від нерезидентів зобов’язані подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2017 рік у строк до 1 травня 2018 року до податкового органу за місцем реєстрації громадянина (тимчасового проживання) та самостійно сплати податок та військовий збір до 1 серпня 2018 року.

Членами сім’ї фізичної особи відповідно до ступеня споріднення вважаються: перший ступень споріднення – батьки фізичної особи, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені; другий ступень споріднення - рідні брати та сестри фізичної особи, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Громадяни, які отримали спадщину від інших (більш далеких) родичів, а також від просто знайомих мають з вказаної суми спадщини (дарунка) сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків та військовий збір за ставкою 1,5 відсотка.

Громадяни, які отримали спадщину (дарунок) від нерезидента, незалежно від ступеня споріднення, зобов’язані подати декларацію про майновий стан і доходи та сплати з вказаної суми спадщини (дарунка) податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовий збір за ставкою 1,5 відсотка.

 

       В  податковому розрахунку за ф.1 ДФ відображати всю суму коштів, що видані на відрядження або підзвіт, чи тільки суму коштів, що не повернуті своєчасно?

 

          Відповідно до Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі – Порядок), кошти, отримані платником податку на відрядження або під звіт, у тому числі надміру витрачені та не повернуті у встановлені законодавством строки відображаються у податковому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою доходу «118».
       Згідно з п.п. 164.2.11 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження  або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до п. 170.9 ст. 170 ПКУ.

       При цьому підпунктом 165.1.11 п. 165.1 ст. 165 ПКУ передбачено, що не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу кошти, отримані платником податку на відрядження або під звіт і розраховані згідно із п. 170.9 ст. 170 ПКУ.

      Нормами п. 170.9 ст. 170 ПКУ визначено порядок оподаткування сум надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлений строк.

       Враховуючи викладене вище, в податковому розрахунку за ф. 1 ДФ під ознакою доходу «118» відображаються кошти, отримані платником податку на відрядження або під звіт, які надміру витрачені та не повернуті в установлені законодавством строки.

 

 

Мешканці Донеччини вже подали майже 10 тисяч декларацій про майновий стан і доходи

 

За І квартал 2018 року 9999 мешканців Донеччини надали до фіскальних органів області податкові декларації про майновий стан і доходи. Загальна сума задекларованих доходів за минулий рік склала 394,5 млн гривень. За попередніми результатами цьогорічної кампанії декларування доходів громадян бюджети отримають 14,9 млн грн податку на доходи фізичних осіб та 2,5 млн грн військового збору. 

Загалом за три місяці кампанії найбільша кількість декларацій надійшла від громадян, які реалізовували власну сільськогосподарську продукцію – 3852. Про отримання спадщини подано 1149 декларацій, 147 – від здавання в оренду нерухомого майна, 614 – від продажу нерухомості.

Більше мільйона гривень доходів за минулий рік по Донецькій області вже задекларували 30 громадян. Усього мільйонерами задекларовано суму доходу у 119,3 млн гривень.

Нагадуємо, що декларацію про майновий стан і доходи можна подати трьома способами:

особисто або уповноваженою на це особою до Центрів обслуговування платників податків (за місцем реєстрації);

поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в режимі он-лайн в Електронному кабінеті за допомогою ключа електронного цифрового підпису (https://cabinet.sfs.gov.uа).

Останній день подання декларації за 2017 рік для громадян та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність – 2 травня 2018 року.

 

 

Майже 2 мільярди гривень митних платежів спрямовано митниками Донеччини до скарбниці держави

 

Протягом І кварталу 2018 року Донецькою митницею ДФС до Державного бюджету України перераховано 1 млрд 926 млн грн митних платежів. У порівнянні з відповідним періодом 2017 року надходження збільшилися більше, ніж удвічі, або на 995,7 млн гривень.

Також, завдяки проведенню постійної аналітичної роботи в напрямку контролю за чистотою декларування товарів, у січні-березні поточного року до держбюджету додатково залучено більше 29 млн гривень.

Основним джерелом митних надходжень до головного бюджету країни протягом січня - березня 2018 року є товари сировинної групи, які традиційно імпортуються для власних виробничих потреб підприємствами металургійної, вугільної, машинобудівної галузей Донецького регіону, такі як: кам’яне вугілля, промислове устаткування й транспорт, вогнетривкі матеріали й вироби, інші метали й вироби з них, феросплави, вапняк тощо.

Крім того, відповідно до угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами в митниці протягом перших трьох місяців 2018 року вже видано 940 сертифікатів форми EUR.1, що в 2,3 рази більше, ніж за відповідний період 2017 року. Товари, що виробляються у Донецькому регіоні, експортуються у 23 країни Європейського Союзу. Аналіз експортних операцій свідчить про позитивну динаміку зростання обсягів товарів, що експортуються до країн ЄС в рамках угоди. Відносний показник зростання у вартісному та кількісному вимірі становить 6%, що складає 121 млн доларів та 140 тис. тон, відповідно. Найбільш активно зовнішня торгівля ведеться із Італією, Польщею, Іспанією, Францією, Грецією, Естонією та Литвою.

До того ж протягом І кварталу 2018 року, в рамках угоди, Донецькою митницею ДФС був наданий статус уповноваженого (схваленого) експортера наступним підприємствам: ПрАТ «Авдіївський коксохімічний завод» та ПрАТ «Зевс Кераміка».

 

 

Мешканець Луганська намагався перевезти до непідконтрольної території

автозапчастин на 77 тисяч гривень

 

Співробітниками управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області спільно з працівниками прикордонної служби України вчора під час огляду на контрольно-пропускному пункті в’їзду-виїзду «Майорське» автомобілю ГАЗ 330202  під керуванням мешканця м. Луганськ було виявлено автозапчастини орієнтовною вартістю 77,3 тисячі гривень.

Виявлені товари громадянин намагався приховано перевезти до тимчасово непідконтрольної українській владі території.

За вказаним фактом складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.204-3 КУпАП, товарно-матеріальні цінності вилучено.

 

Спецпідрозділ «Фантом» не пропустив до непідконтрольної території товарів загального вжитку на 160 тисяч гривень

 

Співробітниками управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області спільно з працівниками прикордонної служби України 14 квітня 2018 року під час огляду на контрольно-пропускному пункті в’їзду-виїзду «Мар’їнка» автомобілю ГАЗ 2705-434 під керуванням мешканця м. Донецьк було виявлено товарів, зокрема, одяг та взуття орієнтовною вартістю 34,2 тисячі гривень.

У той же час мешканець м. Єнакієве Донецької області через контрольно-пропускному пункті в’їзду-виїзду «Гнутове» намагався перевезти сонцезахисні окуляри. Під час огляду автомобілю Chevrolet Lacetti було виявлено сонцезахисні окуляри в кількості 711 одиниць орієнтовною вартістю 125,9 тисяч гривень.

Виявлені товари громадяни намагались приховано перевезти до тимчасово непідконтрольної українській владі території.

За вказаними фактами складено протоколи про адміністративні правопорушення за ч.1 ст.204-3 КУпАП, товарно-матеріальні цінності вилучено.

 

 

«Придбати» страховий стаж можливо.

 

Особи, які не підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, можуть набути пенсійних прав нарівні з громадянами, для яких участь у пенсійному страхуванні є обов’язковою, шляхом самостійної сплати страхових внесків.

Держава надає можливість громадянам подбати за свою майбутню пенсію за різних життєвих обставин шляхом добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Відповідно до част.1 ст. 10 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», таке право надається особам, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними п. 1 част.1 ст. 4 Закону №2464, та не належать до платників єдиного внеску, визначених п.п. 4 та п.п. 5 частини першої ст. 4 Закону №2464, у тому числі іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. 

Для реалізації цього права громадянам потрібно звернутися до Центру обслуговування платників за місцем реєстрації та подати заяву на укладення відповідного договору, і таким чином забезпечити собі наявність необхідного для призначення пенсії страхового стажу. 

   

Яндекс.Метрика