Коронавірус

   

Рубрики  

   

   

Пошук  

   

Рекомендуємо відвідати  

Бюджет участі

   

 
   

Увійти/Вийти  

   

Бахмутська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області інформує!!!


Сільгосппідприємствам затвердили форму заявки

на часткову компенсацію вартості придбаної техніки

Аби отримати часткову компенсацію за придбану техніку, сільгоспвиробник має подати до державного банку заявки та підтвердні документи щодо придбання техніки й обладнання, а саме:

·         копію платіжного доручення;

·         акт приймання-передачі техніки й обладнання;

·         свідоцтво про державну реєстрацію техніки (якщо техніка підлягає обов’язковій державній реєстрації).

Заявка для отримання часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва (форма № 1) затверджена наказом Мінагрополітики від 18.04.2017 р. № 228.

Цим же наказом затверджено форми:                                       

·         № 2 «Інформація про суму коштів, що підлягає частковій компенсації вартості техніки та обладнання»;

·         № 3 «Інформація про перерахування коштів на часткову компенсацію вартості техніки та обладнання»;

·         № 4 «Реєстр сільськогосподарських товаровиробників — отримувачів часткової компенсації вартості техніки та обладнання».

Наказ Мінагрополітики від 18.04.2017 р. № 228 набирає чинності з дня його офіційного опублікування, орієнтовно — 6 червня.

 

Із 6 червня оновлена форма акцизної накладної

Форму акцизної накладної та розрахунок коригування до неї доповнено типом причини «6 — виробництво пального в споживчій тарі ємністю до двох літрів (включно)».

У Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального (даліПорядок) уточнено, що у випадку відвантаження пального для власного споживання в акцизній накладній (розрахунку коригування) мають бути заповнені всі обов’язкові реквізити.

Водночас обов’язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені пп.пп. «г» та «ґ» п. 231.1 ПКУ, не вказуються в разі відвантаження виробником пального в споживчій тарі ємністю до двох літрів (включно).

Також передбачено доповнити Порядок нормою, згідно з якою під час складання заявки на поповнення (коригування) залишку пального, що відвантажується на умовах, установлених ст. 229 ПКУ, у верхній лівій частині відповідного виду заявки (основна або коригуюча) замість відмітки «Х» проставляється тип причини «1».

Під час складання заявки на поповнення (коригування) залишку пального в межах інвентаризаційних залишків пального станом на 01 березня 2016 року особою, яка відповідно до покладених на неї завдань організовує виконання затверджених Кабміном завдань щодо формування, обслуговування, розміщення, відпуску, використання, поповнення та освіження (поповнення) запасів державного матеріального резерву, дотримання нормативних умов їх кількісного та якісного стану та несе відповідальність за їх виконання, проставляється тип причини «2».

Сама форма Заявки на поповнення (коригування) залишку пального викладена в новій редакції.

Наказ Мінфіну «Про затвердження Змін до форми акцизної накладної, форми розрахунку коригування акцизної накладної, форми заявки на поповнення (коригування) залишку пального, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального» від 24.04.2017 р. № 452 набере чинності з дня його офіційного опублікування, орієнтовно — 06.06.2017 р. 

 

У яких податкових накладних не зазначаються

код УКТ ЗЕД і код послуг згідно з ДКПП

Віднедавна до обов’язкових реквізитів податкової накладної належать код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг — код послуги за ДКПП (пп. «і» п. 201.1 ПКУ).

Винятками із зазначеного є податкові накладні/розрахунки коригування, які складені не за операціями з постачання товарів/послуг — складені відповідно до п. 198.5 ПКУ та п. 199.1 ПКУ та на суму перевищення ціни придбання товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання/звичайною ціною/балансовою (залишковою) вартістю.

Під час складання таких податкових накладних у верхній лівій їх частині в графі«Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається тип причини, зокрема:

·         04— Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;

·         08— Складена на постачання для операцій, які не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість;

·         09— Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;

·         13— Складена у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;

·         15— Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст.ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання.

Отже, у податкових накладних, які складені з типами причини 04, 08, 09, 13, 15, код товару згідно з УКТ ЗЕД та/або код послуги за ДКПП не зазначаються.

(Підкатегорія101.16 системи «ЗІР»).

 

Про порядок заповнення Додатка 1 до податкової накладної

Додаток 1 до податкової накладної в разі постачання платником податку окремих вузлів складного обладнання, яке має єдину ціну, заповнюється так:

·         до графи 2 записуються найменування окремих вузлів складного обладнання, що поставлені;

·         у графі 3.1 — код таких товарів згідно з УКТ ЗЕД;

·         у графі 3.2 проставляється позначка «Х» для товарів, увезених на митну територію України;

·         у разі надання послуги в графі 3.3 зазначається її код згідно з ДКПП;

·         у графі 9 — одиниця виміру «шт.»;

·         у графі 10 — кількість кожного найменування окремих вузлів складного обладнання;

·         у графах 1112  відображаються аналогічні дані щодо невідвантажених частин окремих вузлів складного обладнання. Під час остаточного постачання частин цього обладнання графи 11–12 не заповнюються;

·         у графах 48 указуються дані щодо повного постачання обладнання.

Під час отримання попередньої оплати за товари/послуги, частка яких не має відокремленої вартості, Додаток 1 до податкової накладної не заповнюється, а виписується лише податкова накладна на частину отриманої передоплати, яка й ураховується в податкових зобов’язаннях.

 

Постачання послуг із реконструкції житла: що з ПДВ

Операція з постачання послуг фсіз реконструкції житла замовнику для підрядної організації є першим постачанням житла відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ. Така операція є об’єктом обкладення ПДВ й оподатковується за ставкою 20%. Подальше передання замовником готового реконструйованого житла покупцям — фізичним або юридичним особам звільняється від обкладення ПДВ згідно з пп. 197.1.14 ПКУ.

Водночас у випадку, коли замовник у процесі реконструкції за укладеними попередніми договорами з покупцями — фізичними та юридичними особами отримує забезпечувальні платежі, операції з перерахування таких платежів покупцями — фізичними та юридичними особами на рахунок замовника не змінюють бази оподаткування в замовника.

Своєю чергою, якщо платник податку здійснює придбання послуг із реконструкції житла (об’єкта житлового фонду), які надалі використовуються у звільнених від оподаткування операціях, то в такому випадку платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ.

Лист ДФС від 18.03.2017 р.№ 5277/6/99-99-15-03-02-15

 

Побутова техніка відпускається в одному

магазині - РРО слід застосовувати в усіх

Якщо фізична особа — підприємець є платником єдиного податку та здійснює продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, то такий підприємець застосовує РРО під час продажу всіх наявних на господарському об’єкті товарів, а не лише технічно складних товарів.

Також слід зазначити: якщо фізична особа — підприємець — платник єдиного податку здійснює реалізацію технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту, лише на одній із господарських одиниць, то така особа зобов’язана проводити розрахункові операції за однаковим порядком на всіх своїх господарських одиницях, зокрема застосовувати РРО незалежно від асортименту товарів на інших господарських одиницях, оскільки законодавством передбачені вимоги до платника податків — суб’єкта господарювання, а не до його структурних підрозділів.

 

Як виправити помилку в повідомленні про прийняття на роботу

У разі допущення помилки роботодавцем і за необхідності внесення змін до повідомлення про прийняття працівника на роботу подається повідомлення типу «скасовуюче» з помилковими даними й одночасно повідомлення типу «початкове» — з правильними даними.

Накладення штрафу за подання уточнюючої інформації про прийнятих працівників до фіскальних органів чинним законодавством не передбачено.

Нагадаємо: Форма повідомлення про прийняття працівника на роботу затверджена  постановою КМУ від 17.06.2015 р. № 413.

Єдинник реалізує побутову техніку й інші товари:

чи всі операції проводити через РРО

 

Якщо на господарському об’єкті фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку одночасно реалізуються як товари, продаж яких має здійснюватися з обов’язковим застосуванням РРО, так і будь-які інші товари, то належним чином зареєстрований та переведений у фіскальний режим РРО повинен застосовуватися під час продажу всіх наявних на господарському об’єкті товарів.

(Індивідуальна податкова консультація фахівців ДФС від 16.05.2017 р. № 206/Ч/99-99-14-05-01-14/ІПК.)

 

Роботодавці Донеччини сплатили майже 2 мільярди гривень  єдиного внеску

Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування - це обов’язковий внесок, який сплачують роботодавці з фонду оплати праці найманих працівників. Сплачуючи єдиний внесок, роботодавці гарантують працівникам наявність у них страхового стажу, що, безумовно, є запорукою пенсійного забезпечення у майбутньому. Адже наявність страхового стажу – це обов’язкова умова для отримання пенсійного забезпечення.

За період січень-квітень 2017 року на спеціальні рахунки, відкриті у Державній казначейській службі України, на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування роботодавцями Донеччини було перераховано 1 мільярд 941 мільйон гривень. Ці надходження на 400 мільйонів гривень перевищують надходження відповідного періоду минулого року.

Станом на 01 травня 2017 року у Донецькій області зареєстровано 18442 суб’єкти господарювання, які піклуються про своїх працівників, щомісяця сплачуючи єдиний внесок і, тим самим, збільшуючи їх страховий стаж.

Але серед сумлінних роботодавців завжди знайдеться той, хто дбає тільки про власне збагачення, пропонуючи громадянам отримувати заробітну плату «у конвертах» та не сплачуючи до державної казни жодних податків. Тому фахівцями фіскальної служби Донецької області постійно проводяться заходи з легалізації заробітної плати та трудових відносин. За підсумками проведення таких заходів з початку року було залучено до сплати податків і обов’язкових внесків більш ніж 5,5 тис. осіб. Додаткові надходження від сплати єдиного внеску склали  3,4 млн гривень.

 

На Донеччині в рамках операції «Рубіж-2017» продовжується викриття центрів мінімізації митних платежів

В рамках операції «Рубіж-2017» податковою міліцією Головного управління ДФС у Донецькій області за участі співробітників Прокуратури Донецької області та об’єднаного штабу ЦУ СБУ в районі проведення АТО проведено заходи з припинення протиправної діяльності групи осіб, пов’язаної з мінімізацією митних платежів.

Так, в рамках кримінального провадження, зареєстрованого за ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України, 25.05.2017 проведено 7 обшуків, під час яких вилучено 8 печаток суб’єктів господарювання, понад 8,5 тис. доларів, банківські картки, комп’ютерну техніку, чорнові записи, бухгалтерську документацію, документи митного оформлення. На грошові кошти підприємств, які входили до складу групи, накладено арешти у трьох банківських установах, розташованих на території Донецької, Дніпропетровської областей та м. Києва. Крім того, накладено арешт на 70 вантажних транспортних засобів (орієнтовною вартістю понад 42 млн. грн.), що здійснювали перевезення вантажів до тимчасово окупованої території Донецької області.

Слідство триває.

 

Фіскальна служба Донеччини: «Подолаємо корупцію разом!»

Сьогодні подолання корупційних проявів в діяльності органів ДФС є найважливішим та пріоритетним завданням, можливо навіть, не менше важливим, ніж забезпечення сталого наповнення бюджету.

Так, з початку року з метою запобігання корупції, усунення причин та умов, що їй сприяють, забезпечення законних прав та інтересів громадян і юридичних осіб УВБ проведено в колективах органів ДФС області 218 профілактичних заходів (бесід, лекцій). Важливим напрямком роботи УВБ є і реалізація заходів із запобігання призначенню на посади у фіскальній служби осіб, які не відповідають вимогам діючого законодавства та у подальшому можуть скомпрометувати її діяльність. З цією метою в 2017 році УВБ вже проведено 64 перевірки кандидатів на посади в Головному управлінні ДФС у Донецькій області та Донецькій митниці ДФС.

Робота УВБ не обмежується виключно самими профілактичними та роз’яснювальними заходами. Важливим напрямком роботи УВБ залишається і викриття недобросовісних працівників, які нехтуючи присягою та довірою держави і суспільства, вдаються до порушень службової дисципліни або, навіть, до протиправних дій. Так, протягом 2017 року УВБ проведено 12 службових перевірок та одне службове розслідування стосовно працівників органів ДФС Донецької області. За матеріалами УВБ правоохоронними органами стосовно співробітників фіскальної служби складено 2 адміністративних протоколи про скоєння корупційного правопорушення, до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про 6 кримінальних проваджень, відповідальність за які передбачена ст.ст. 362, 364, 365 та 366 Кримінального кодексу України.

 

На Донеччині податковою міліцією з незаконного обігу

вилучено підакцизні товари на 337,5 тисяч гривень

Співробітниками Головного управління ДФС у Донецькій області спільно з Прокуратурою Донецької області та Управлінням Служби безпеки України у Донецькій області в рамках операції «Акциз-2017» припинено протиправну діяльність осіб, направлену на розповсюдження фальсифікованої продукції.

Так, внаслідок проведених заходів в рамках розслідування кримінального провадження, зареєстрованого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204 (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів) Кримінального кодексу України, 21 травня 2017 року було зупинено транспортний засіб – моторолер з причепом, в якому виявлено 13,5 тис. пачок тютюнових виробів з марками акцизного податку з ознаками підробки без супровідних документів. Встановлено, що наявна акцизна продукція завезена на митну територію України з тимчасово окупованої території.

З незаконного обігу вилучено 13,5 тис. пачок фальсифікованих тютюнових виробів на суму 337,5 тис. гривень. Тривають слідчі дії.

 

Донеччина: на суму більше 42 млн гривень вилучено з незаконного обігу підакцизних товарів в рамках операції «Акциз-2017»

Головним управлінням ДФС у Донецькій області продовжується проведення комплексу широкомасштабних організаційно-практичних заходів «Акциз-2017» щодо протидії незаконному виготовленню та обігу підакцизних товарів, збільшенню надходжень акцизного податку.  Дії співробітників в рамках операції «Акциз-2017» направлені на постійний моніторинг ринку товарів даної групи та запобігання розповсюдження фальсифікату.

За результатами операції «Акциз-2017» до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 5 кримінальних проваджень за ст. 204 Кримінального кодексу України (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів) та 1 кримінальне провадження за ст. 258-5 Кримінального кодексу України (фінансування тероризму), в рамках яких вилучено підакцизних товарів на суму порядку 40,6 млн гривень.

Загалом в січні – квітні поточного року в рамках операції вилучено з незаконного обігу підакцизних товарів на суму 42,5 млн грн, у тому числі алкогольних напоїв – на 30 млн грн, спирту – на 0,1 млн грн, тютюнових виробів – на 1,3 млн грн, тютюну (сировина) – на суму 7,3 млн грн, пально-мастильних матеріалів – на 2,7 млн грн, скрапленого газу – на 0,4 млн грн, а також автомобіль вартістю майже 0,7 млн гривень.

Майже 35 млн грн, або 82% від загальної суми вилучених з незаконного обігу підакцизних товарів, вилучено за фактами викриття та припинення незаконної діяльності 2-х підпільних виробництв фальсифікованих алкогольних напоїв та 1-го підпільного виробництва тютюну.

Операція «Акциз – 2017» триває.

 

На Донеччині зупинено спробу незаконного перевезення

на тимчасово окуповану територію тютюнових виробів

вартістю 45 тис. гривень

Першим відділом управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області («Фантом») під час контролю за переміщенням товарів через лінію розмежування у межах Донецької області 01 червня 2017 року на КПВВ «Гнутове» було проведено огляд автомобіля «Хюндай Санта Фе» чорного кольору, який під керуванням громадянина Т прямував до м. Донецьк. Під час огляду транспортного засобу працівниками підрозділу було виявлено саморобну схованку, в якій громадянин переховував тютюнові вироби, сподіваючись в подальшому реалізувати їх в м. Донецьк. Виявлені тютюнові вироби в кількості 1570 пачок цигарок на суму 44 789 грн було вилучено. Стосовно громадянина Т за даним фактом складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, матеріали для прийняття рішення згідно чинного законодавства направлено до суду.

Зовнішньоторговельний обіг Донецької митниці

ДФС перевищив 1,2 млрд доларів

Протягом січня-квітня 2017 року в Донецькій митниці ДФС оформлено майже 14,5 тис. митних декларації всіх типів, що на 465 декларацій, або на 3%, більше аналогічного періоду минулого року. З них 10089 (70%) – експортні,  2377 (16%) – імпортні, 2027 (14%) -  оформлені в інших митних режимах.

З початку року в митниці здійснилиоформлення зовнішньоторговельних операцій 400 осіб.  Порівняно із січнем-квітнем 2016 року активність суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності зросла на 9%. Практично половину всіх суб’єктів господарювання становлять експортери, 38% – імпортери, 13% – ті, що здійснювали як експортні, так і імпортні операції. Тенденція збільшення кількості суб’єктів, що здійснюють операції з товарами, яка спостерігається з липня 2016 року, зберігається і упродовж чотирьох місяців поточного року.

Зовнішньоторговельний обіг Донецької митниці за чотири місяці 2017 року у порівнянні з відповідним періодом 2016 року збільшився на 30% та склав 1 млрд 240 млн доларів. При цьому, імпортовано товарів на 231 млн дол., що на 24% більше, ніж торік, експортовано - на 1 млрд 10 млн дол., що на 32% більше, ніж минулого року. Позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу складає 779 млн доларів.

Фіскальною службою значна увага приділяється спрощенню митних процедур та скороченню часу, який суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності витрачають на оформлення товарів. Результатом роботи  митниці, спрямованої на покращення сервісу, є стабільні показники середнього часу митного оформлення імпортних та експортних вантажів, які складають 59 хв. та 24 хв. відповідно.

 

Начальник

Бахмутської ОДПІ

ГУ ДФС у Донецькій області                                                                                                                                                          А.І. Данилюк

   

Яндекс.Метрика